Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Balákovi pokutu 870 tisíc korun a zákaz činnosti

Okresní soud Kladno v úterý včera uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi v kauze těžby kamene v lánské oboře peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Státní zástupkyně požadovala dvouletý trest odnětí svobody a peněžitý trest 1,6 milionu korun, obhájce naopak zproštění obžaloby. Rozsudek není pravomocný.

Státní zástupkyně v závěrečné řeči uvedla, že Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Jednal podle ní vědomě v rozporu s účelem, pro nějž mu byl majetek svěřen. Svým podpisem nevýhodné smlouvy způsobil Lesní správě Lány škodu zhruba 1,6 milionu korun. Sotáková uvedla, že nevýhodnou zakázku Balák plánoval, což podle ní dokazují některé odposlechy.

Balákův obhájce uvedl, že se u soudu neprokázalo, že škoda vznikla. Výpovědi ani odposlechy podle něj nepotvrzují, že by se s kamenivem nakládalo nezákonně. Cena určená za materiál byla zcela odpovídající, uvedl obhájce. „Záměrem obžalovaného bylo, aby jako vedlejší produkt té stavební činnosti bylo zajištění opravy cest,“ řekl advokát a dodal, že rekonstrukce cest se prokazatelně uskutečnila.

Balák, který se úterního jednání neúčastnil, svoji vinu dříve odmítl. Vedle Baláka byla v této kauze odsouzena také společnost Energie – stavební a báňská a 2,5letou podmínku u soudu dostal také manažer této firmy Libor Kadlec. Případ pro ně ještě neskončil, protože minulý měsíc podali dovolání k Nejvyššímu soudu.