Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Za požár v Českém Švýcarsku může Bursíkův kůrovec, domnívá se prezident Zeman

V Českých Budějovicích začala tradiční výstava Země živitelka. Slavnostního zahájení se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Ten kromě stavu zemědělského trhu komentoval i ničivý požár v Národním parku České Švýcarsko. Zodpovědnost za něj dává politice bezzásahových zón a někdejšímu ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi. 

Zeman, stejně jako před třemi lety, na zahájení připomněl výrok někdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ), který v minulosti během interpelací ve Sněmovně prohlásil, že je přítelem kůrovce. „Je to dávno let, co jsem zaslechl výrok ministra životního prostředí Bursíka: ‚Budu vás šokovat, ale jsem přítelem kůrovce.‘ 

Podle Zemana je naivní tvrdit, že požár vznikl pouze kvůli tomu, že někdo v lese rozdělal oheň. “Požár se rozšířil především díky tisícům a tisícům uschlých stromů napadeným Bursíkovým kůrovcem,” řekl. Kromě toho je na vině podle Zemana také “zrůdná filozofie” bezzásahových zón, kdy se nechávají padlé stromy ležet. “Zatímco staří lesáci stromy pokáceli, kůru oloupali a spálili. Zelený fanatismus je něčím, co nás všechny ohrožuje, ať už v lesních požárech, cenách energií a v politice obecně,” doplnil.

Závěrem vyzval k tomu, aby se lidé opírali spíše o zdravý rozum zemědělců. potravinářů, lesáků a všech, kdo pracují s půdou a krajinou. “Nevěřme fanatikům, nevěřme ideologům, nevěřme hlasatelům jediné posvátné pravdy. Nevěřme těm, kdo nás budou obracet na zelenou víru, už tady bylo dost utopií,” dodal.