Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr Lipavský obdržel od ukrajinského prezidenta Zelenského Řád za zásluhy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyznamenal českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Řádem Za zásluhy. Vyznamenání Zelenskyj Lipavskému udělil více než měsíc poté, co společně jednali v Kyjevě. Český ministr zahraničí na tomto setkání s ukrajinským prezidentem a ukrajinským šéfem diplomacie Dmytrem Kulebou hovořil o nutnosti pokračující politické, humanitární a vojenské podpory ze strany České republiky.

„Byl jsem vyznamenán ukrajinským Řádem Za zásluhy od Volodymyra Zelenského. Jde o ocenění celé české diplomacie, která stojí po boku Ukrajiny a podporuje tuto evropskou zemi v obraně před Putinovou barbarskou válkou. Brání i nás. Česko je a bude s vámi, dokud Ukrajina nezvítězí,“ informoval ministr Lipavský.

Podobného ocenění by se podle všeho mělo dostat i prezidentu Zelenskému v České republice. Ve sněmovním seznamu adeptů na nejvyšší české státní ocenění – Řád bílého lva – totiž figuruje mimo jiné jeho jméno. O udělení vyznamenání Zelenskému mluvil prezident Zeman už 7. března při předávání vyznamenání u příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Zeman se chystá Zelenského ocenit ve státní svátek 28. října za to, že „projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu“. Letošní 28. říjen bude mimochodem posledním, kdy Zeman může ve funkci prezidenta vysoká státní vyznamenání udělit.