Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemřel někdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov, Zeman zaslal kondolenci jeho dceři

Ve věku 91 let zemřel v úterý po dlouhé a těžké nemoci někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Gorbačov patřil mezi nejvýznamnější politické osobnosti druhé poloviny 20. století. Jako prezident Sovětského svazu se svými reformami zasadil o konec studené války a rozpad SSSR. V roce 1990 obdržel Nobelovu cenu za mír.

Prezident Miloš Zeman dnes v kondolenci Gorbačově dceři Irině Viganské napsal, že s úmrtím Gorbačova odešla jedna epocha. Označil ho za jednoho z největších světových státníků a uvedl, že jeho jméno je spojeno s hlubokými změnami v Sovětském svazu, které radikálně změnily politickou mapu světa a zásadně ovlivnily i osudy České republiky. Uvedl, že někdejší sovětský prezident přinesl svobodu a demokracii desítkám milionů občanů Sovětského svazu.

„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu Vašeho otce. Dovolte mi, abych Vám i celé Vaší rodině a Vašim blízkým vyjádřil upřímnou soustrast. Občas slýcháme, že s odchodem člověka odešla jedna epocha. Často jde ale o vyprázdněnou frázi, která svědčí hlavně o obecné devalvaci slov a o naší tendenci k idealizaci a hledání vzorů. V případě Michaila Sergejeviče Gorbačova však slova o odchodu jedné epochy platí bezezbytku,“ stojí v kondolenci.

„Michaila Sergejeviče si vážím jako jednoho z největších světových státníků, přestože on sám musel bohužel poznat, že doma nikdo není prorokem. Cenil jsem si jeho obrovských zkušeností, znalostí a energie a s potěšením jsem sledoval, jak jeho zasloužená vysoká mezinárodní prestiž neutuchá. Považoval jsem za čest nazývat Vašeho otce svým přítelem. Moje rozhovory s ním byly vždy ohromně zajímavé, a také proto jsem se snažil využít každou příležitost k osobnímu setkání – naposledy během mé poslední návštěvy v Rusku v roce 2017,“ napsal Zeman.