Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová dostala zatím nejvyšší dar na kampaň

Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová obdržela na svůj transparentní volební účet zatím nejvyšší dar na kampaň ze všech kandidátů. Ve středu ji darovala dva miliony korun firma, která v Česku provozuje obchody s módou a také pobočku nejstaršího hračkářství na světě Hamleys.

“Celou firmu mi vedou ženy, takže jsme chtěli podpořit ženskou kandidátku. Ve světě je to trendem,” vysvětlil jednatel firmy Pavel Čmelík. Nerudovou podle něj také podpořili proto, že nemá “miliardářské zázemí”.

“V kontextu toho, co na kampaň potřebuje, to pro ni není malá částka. Z našeho pohledu ale nejde o extrémně vysoký příspěvek,” reagoval na informaci, že se jedná o největší dar pro kampaň Nerudové. “Když už máme někomu přispět, tak nejvíc, co můžeme,” doplnil Čmelík.

Nerudová k daru poznamenala, že ji s firmou ani jejími vlastníky nepojí žádné vazby. “Jsme rádi za každý příspěvek, na jeho velikosti nezáleží. Nakonec stejně člověk zjistí, že z menších darů složí větší částku než z těch velkých,” řekl mluvčí Danuše Nerudové Štěpán Neubauer. Dodal, že rozpočet kampaně je předem naplánovaný a dar pomůže dodržet plán. Podle mluvčího se Nerudové zatím daří vybrat více peněz, než očekávali.

V červenci obdržela Nerudová téměř půl milionu od podnikatelky ve zdravotnictví a majitelky společnosti Profimed Alexandry Kaly. Další půl milion korun v červnu dostala Nerudová od podnikatele v oblasti informačních technologií Jiřího Hlavenky, který mimo jiné investoval do vyhledávače letenek Kiwi. Další červnový příspěvek, milion korun, má kandidátka od manažerky auditní firmy Deloitte Diany Radl Rogerové.