Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odboráři plánují demonstraci kvůli drahotě, předák Středula bude jednat se Zemanem

Odboráři Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolávají na 8. října do Prahy na Václavské náměstí protestní akci s názvem „Za pět minut 12“. Vládní opatření proti stoupajícím cenám podle nich nejsou dostatečná a Fialova vláda svou nečinností nechrání zájmy občanů. Odborový předák a kandidát na prezidenta ČR Josef Středula oznámil, že bude jednat s prezidentem Zemanem o možnostech donutit vládu Petra Fialy energetickou krizi řešit. 

„Po dlouhé diskusi jsme se dohodli svolat demonstraci. Jedním z důvodů je nečinnost vlády. Vláda má příležitost do 8. října činit kroky. Bohužel zatím nemáme příliš důvod věřit, že to zvládne. Jsme nespokojeni, rozzlobeni, odhodláni bojovat za lepší Českou republiku. Vláda má dostatek času, aby konala,“ řekl předseda ČMKOS Středula. 

Podle Středuly odborová centrála měsíc do pořádání akce využije k mobilizaci svých členů a také k přípravě na další jednání s vládou. Pokud kabinet nebude konat, pohrozil předák dalšími akcemi. Odmítl, že by se odbory při akci „spojovaly s extremisty“. Středula už dříve vyzval premiéra Fialu otevřeným dopisem, aby začal energetickou krizi řešit.

Kvůli zdražování se Středula plánuje setkat také s hlavou státu. Prezident Miloš Zeman má přijmout Středulu ve středu ve 14:15 na Pražském hradě. „Vláda nekoná a chci ji svým tlakem přinutit k akci. Chci ukázat, že tak jsem to vždy dělal jako odborář a stejně tak bych to dělal i jako prezident. Budu v tom pokračovat. Fér je uznat, že vláda už nějaké kroky prezentovala, na likvidačních zálohách za energie pro lidi, a fakturách pro firmy, toho už ale změní pramálo. Nechci Česko rozdělené chudobou a zničené energetickou drahotou,“ dodal Středula.