Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Joe Biden schválil další pomoc Ukrajině ve výši 675 milionů dolarů

Americký prezident Joe Biden schválil dodatečný příspěvek 675 milionů dolarů (16,6 miliardy korun) na zbraně pro Ukrajinu včetně raket pro systémy HIMARS, řekl ministr obrany Lloyd Austin ve čtvrtek v Německu. Na tamní letecké základně Ramstein se sešly desítky ministrů obrany k jednání o dlouhodobé podpoře Ukrajiny v boji proti ruské invazi. Spojené státy zároveň oznámily podporu 18 evropským zemím, které potenciálně ohrožuje ruská agrese.

„Jsme tady, protože odmítáme svět, ve kterém mocnosti mění hranice silou,“ řekl Austin. „Tvář války se změnila a stejně tak se mění i mise naší kontaktní skupiny,“ uvedl americký ministr a dodal, že pomoc Ukrajině bude dlouhodobá.

„Budeme pracovat na výcviku ukrajinských sil v dlouhodobém horizontu. Budeme spolupracovat na integraci ukrajinských kapacit a posílení společných operací v dlouhodobém horizontu. Budeme spolupracovat na posílení našich základen zbrojního průmyslu, aby mohly v dlouhodobém horizontu splnit ukrajinské požadavky. Budeme spolupracovat na výrobě a inovacích, abychom uspokojili ukrajinské obranné potřeby v dlouhodobém horizontu,“ uvedl americký ministr obrany.

Podle Austina jsou úspěchy ukrajinské armády podporované dodávkami zbraní ze Západu očividné. „Vidíme úspěchy našeho úsilí na bojišti,“ řekl. Uvedl, že i když Rusko pokračuje v brutálním ostřelování ukrajinských měst, dokázala ukrajinská armáda na jihu země zahájit protiofenzivu. Dodal, že ruská agrese není ničím jiným než nelegální, imperiální a neobhajitelnou dobyvačnou válkou. Na závěrečné tiskové konferenci pak poděkoval Česku, Polsku a Slovensku za jejich pomoc Ukrajině, aby se mohla bránit.