Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman odmítl jmenovat státního zástupce z kauzy Lány soudcem

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat soudcem státního zástupce Marka Bodláka, který dosáhl pravomocného odsouzení šéfa Lán Miloše Baláka za stamilionové manipulace zakázek. Zeman mu ovšem ihned poté dal milost. Bodlák dosud na pražském vrchním státním zastupitelství řídil odbor závažné hospodářské a finanční kriminality a je jedním z 51 kandidátů na nové soudce, který dnes projedná vláda. 

„S panem prezidentem jsem projednal další etapu jmenování soudců. Sdělil mi, že nejmenuje soudcem státního zástupce Marka Bodláka, včetně důvodů, proč se tak rozhodl,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Jsem každopádně rád, že pan prezident jmenuje ostatní navržené kandidáty a že se jmenování nových soudců nebude zbytečně zdržovat,“ doplnil.

Podle serveru České justice se jako důvod nabízí „odveta“ za to, že pražské vrchní státní zastupitelství dozoruje a žaluje případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány. A tým Lenky Bradáčové údajně směřoval i k nejvyšším spolupracovníkům prezidenta, uvádí web. Novináři také upozornili na to, že Bodlák nedávno odložil podnět prezidenta, že během loňské hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici čelil pokusu o sabotáž a převzetí jeho pravomocí.

Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka uznaly soudy dvakrát vinným z toho, že chtěl státní rozpočet připravit o miliony korun. V březnu poslal soud Baláka do vězení za manipulaci dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. V srpnu Balákovi kladenský soud uložil peněžitý trest 870 tisíc korun v kauze těžby kamene v Lánech a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek.