Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad sníží teplotu v kancelářích a zkrátí o dvě hodiny nasvícení. Chce šetřit energie

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky v rámci úspor a šetrného hospodaření s energiemi rozhodl o snížení teploty v kancelářích nebo o vydání zákazu přímotopů. O dvě hodiny také zkrátí večerní nasvícení Pražského hradu. Snížení teploty v kancelářích a další změny se budou týkat i Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Podle vydaných opatření chce Hrad ušetřit přes sedm milionů korun.

“V reakci na aktuální vývoj nicméně plánujeme a zvažujeme několik dalších a ještě zásadnějších opatření. Bez omezení bude pouze provoz základních bezpečnostních prvků a technologií v archivech a depozitářích,” uvádí v oficiální tiskové zprávě vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Úspory energií plánuje Hrad docílit snížením teploty v kancelářích o jeden až dva stupně, tedy na 20 stupňů. Někteří zaměstnanci budou přestěhováni do menších kanceláří a zakáže se používání přímotopů. Hrad dále plánuje snížení teploty ohřívané užitkové vody.

Hrad plánuje také důsledné šetření energií na osvětlení, omezit chce svícení na chodbách, venkovních komunikacích nebo dekorativní osvětlení. “Slavnostní venkovní osvětlení Pražského hradu a katedrály sv. Víta, které je dominantou Prahy, se v současné době vypíná vždy o půlnoci. Dojde ke zkrácení této doby, nově by se mohlo zhasínat již ve 22:00,” uvedla prezidentská kancelář.