Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Putin se setkal s čínským prezidentem Si v Uzbekistánu, ocenil přístup Číny k invazi

V rámci summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) ve městě Samarkand v Uzbekistánu se setkali ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-Pching. Putin Čínu pochválil za vyrovnaný přístup k ruské invazi na Ukrajinu, kterou asijská země jako jedna z mála neodsoudila. SCO kromě Číny sdružuje Rusko, Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Indii a Pákistán.

“Musíme se vzájemně podporovat v úsilí o ochranu našich rozvojových a bezpečnostních zájmů. Vnější síly nesmí vyvolávat barevné revoluce. Musíme se bránit zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí pod jakoukoli záminkou,” prohlásil čínský prezident v závěrečném dni summitu. SCO má podle Si Ťin-pchinga působit jako protiváha Západu a v této souvislosti vyzval ke “spolupráci na prosazování mezinárodního řádu, který se bude ubírat spravedlivějším a racionálnějším směrem”.

„Vysoce si ceníme vyrovnané pozice našich čínských přátel v otázce ukrajinské krize,“ řekl Putin. „Rozumíme vašim otázkám a pochybnostem v této věci,“ dodal. Podle Putinova poradce Jurije Ušakova Čína rozumí důvodům, které Rusko donutily spustit „speciální vojenskou operaci“, jak ruský režim válce na Ukrajině říká.

Putin také na summitu podpořil Čínu v otázce Tchaj-wanu. Čína v okolí ostrova v minulých měsících prováděla rozsáhlá vojenská cvičení poté, co jej navštívila předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. „Hodláme pevně dodržovat princip ‚jedné Číny‘,“ prohlásil Putin ve čtvrtek. „Odsuzujeme provokace Spojených států a jejich satelitů v Tchajwanském průlivu,“ řekl.