Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V prvním kole prezidentských voleb má navrch Babiš, ve druhém kole Pavel, ukázal model

V prvním kole prezidentských voleb by nyní vyhrál bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), ale jeho podpora od minulého průzkumu mírně klesla. Druhý by skončil generál Petr Pavel a třetí ekonomka Danuše Nerudová, jejíž podpora meziměsíčně výrazně vzrostla. V druhém kole by nyní zvítězil Pavel., ukázal aktuální volební model agentury Median.

Přesto, že expremiér Andrej Babiš (ANO) kandidaturu na prezident zatím oficiálně nepotvrdil ani nevyvrátil, v průzkumech zaujímá čelní pozice. Podle srpnového průzkumu by mu svůj hlas dalo 23,5 procenta oprávněných voličů. Je to však o dva procentní body méně než v červenci. 

Druhý Pavel by obdržel 22 procent hlasů, což je meziměsíčně o procentní bod více. Ve druhém kole voleb by Pavel Babiše porazil, když by ho podpořilo 58 procent rozhodnutých voličů. Median ale připomíná, že více než pětina respondentů si není jistá, koho a zda by v druhém kole volila. 

Od červencového volebního modelu výrazně vzrostla podpora bývalé rektorky Mendelovy univerzity Nerudové. Nyní by jí dalo hlas 11,5 procenta lidí, o čtyři procentní body více než před měsícem. V modelu následuje se 7,5 procenta odborový předák Josef Středula a shodně se 6,5 procenta senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Babiš má podle Medianu vysokou podporu zejména u lidí starších 64 let a mezi lidmi s nižším vzděláním. Pavel boduje u lidí ve věku od 25 do 54 let, vysokoškoláků a podnikatelů. Nerudovou podporují především mladí do 24 let a ženy.