Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Turecký prezident Erdogan: Jestli chce Putin mír, musí Ukrajině vrátit území

Turecky prezident Recep Erdogan na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) řekl svému protějšku, ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, aby ukončil válku na Ukrajině a okamžitě stáhl svou armádu z ukrajinského území. V kontextu setkání vyzněla Erdoganova slova jako ultimátum.

“Setkal jsem se s prezidentem Putinem a vedli jsme spolu velmi rozsáhlou debatu. Vyslovil se v tom smyslu, že bude usilovat o konec konfliktu v co nejbližší možné době,” prohlásil Erdogan. Postoj Ruska je v otázce nastolení míru podle něj “velmi důležitý”.  

“Způsob, jakým se teď věci vyvíjejí, je poměrně problematický. Myslím si však, že se brzy dočkáme významného kroku. Všechno, co chceme vidět, je konec těchto bojů,” pokračoval Erdogan.

Odpověď Erdogana na otázku, zda Putin podcenil sílu a vytrvalost ukrajinského lidu postavit se za vlastní zemi, byla diplomatická. „Žádný z lídrů stran konfliku vám neřekně, že chyboval. Platí to stejně pro Putina i Zelenského. Když se jednou rozhodnou pro postup, je nemožné své rozhodnutí vzít zpět,” dodal Erdogan. „Žádná invaze ale není ospravedlnitelná. Ale my tu nejsme tu od toho, abychom si vybírali strany,” doplnil.