Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ruská mobilizace je důsledkem ukrajinských úspěchů. Musíme zvýšit pomoc, uvedl Zeman

Dnešní rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina o vyhlášení částečné mobilizace je podle prezidenta Miloše Zemana důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů. Za adekvátní reakci České republiky by by považoval navýšení pomoci Ukrajině, a to nejenom ve vojenské oblasti. Stanovisko hlavy státu prezentoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

„Ruská mobilizace je zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů z poslední doby. Adekvátní reakcí by bylo zvýšení pomoci Ukrajině, ale to nejenom ve vojenské oblasti,“ stojí v prohlášení prezidenta.

Putin dnes v televizním vystoupení uvedl, že vyhlášení částečné mobilizace je na obranu před Západem, který se podle něho snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů.

Přestože Zeman v minulosti zastával vůči Rusku smířlivé postoje a byl považován za člověka s pochopením pro ruské vidění světa, únorovou ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje. „Rusko nezískalo nic a ztratilo vše,“ konstatoval například v srpnovém projevu k velvyslancům s tím, že je třeba počítat s dlouhou opotřebovávací válkou a zároveň přemýšlet o obnově Ukrajiny.