Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Fiala je dobrý premiér, v jeho vládě bych ale vyměnil šest ministrů, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že ve vládě Petra Fialy (ODS) by různých důvodů vyměnil celkem šest ministrů. Samotného Fialu ale považuje za dobrého předsedu vlády. Zeman také řekl, že právě probíhající komunální volby považuje za referendum o vládě a v prezidentských volbách předpokládá účast předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. 

„Když probereme jednoho po druhém, tak ministr zahraničí (Jan Lipavský, Piráti; pozn. red.) má nižší vzdělání, než je obvyklé u řadových velvyslanců. Ministr financí (Zbyněk Stanjura z ODS) pro změnu nemá ekonomické vzdělání. Ministr průmyslu (Jozef Síkela za STAN) je bankéř, který se předtím nezabýval průmyslem včetně energetiky. Ministr vnitra (Vít Rakušan, STAN) je zatížen nekonečnými skandály svého hnutí,“ pustil se do hodnocení členů vlády napříč pětikoalicí prezident. 

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) je dle jeho názoru „dobromyslná teta, která adoruje Green Deal včetně zákazu aut se spalovacími motory a neuvědomuje si rizika, která Green Deal přináší“. Ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou (TOP 09) pak označil za naprosto neviditelnou funkcionářku TOP 09. „Myslím si, že budu velmi mírný, když zde s tímto výčtem skončím,“ dokončil hodnocení vlády Zeman.

Andrej Babiš nedávno uvedl, že by se místo Hradu raději ucházel o post premiéra po příštích volbách do Sněmovny. „Nevěřím mu, protože to nedává logiku. Zaprvé, pokud by se konaly řádné volby do Sněmovny, byly by až za tři roky. Takže mluvit o premiérovi dnes je přinejmenším předčasné. Zadruhé konstatuji, že když jsem mu jako předsedovi vítězné strany nabízel premiérský post krátce po volbách v minulém roce, tak to veřejně odmítl. Takže by bylo poněkud schizofrenní, kdyby dnes reagoval opačně. A domnívám se – jak ho za ta léta trochu znám – že nakonec na prezidenta kandidovat bude,“ odhadl bývalý prognostik Zeman.