Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se v říjnu zúčastní summitu V4 v Bratislavě, kvůli zdraví poletí vrtulníkem

Prezident Miloš Zeman se plánuje osobně zúčastnit prezidentského summitu zemí visegrádské čtyřky (V4), který se bude konat 11. října v Bratislavě. Hlavy států Česka, Slovenska, Polska a Maďarska budou jednat o válce na Ukrajině nebo energetické krizi, informoval ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

Prezidenti a prezidentky Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se v Bratislavě sejdou k pravidelnému setkání, které se koná jednou ročně vždy na podzim. Schůzku hlav států pořádá Slovensko v rámci svého předsednictví zemím Visegrádu. Příští rok se uskuteční v Česku, která od Slovenska převezme předsednictví visegrádské čtyřky.

Jednání bude do dvou bloků, které oddělí pracovní oběd. Podle Jindráka prezidenti proberou dvě hlavní témata, a to současnou bezpečnostní situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině a otázky spojené s energetikou. Jindrák poznamenal, že vybraná agenda odpovídá důležitosti a pozornosti, kterou všechny členské země daným tématům věnují. Jednání hlav států V4 je prvním takto vysokým setkáním představitelů Visegrádu od začátku ruské agrese na Ukrajině.

Vzhledem k doporučení lékařů, aby se prezident vyhýbal cestování letadlem, přepraví ho do Bratislavy vládní vrtulník. Setkání s prezidenty bude podle šéfa hradní diplomacie Jindráka příležitostí k rozloučení se s prezidentskými kolegy, protože do Polska nebo do Maďarska již Zeman do konce svého volebního období neplánuje jet.