Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman měl dnes naplánovanou schůzku s Fialou, premiér musel kvůli nemoci jednání zrušit

Prezident Miloš Zeman měl v úterý večer na zámku v Lánech přijmout premiéra Petra Fialu (ODS). Nakonec ale k setkání nedojde, předseda vlády náhlele zrušil všechen svůj program na následující dva dny. Podle mluvčího vlády Václava Smolky je důvodem virové onemocnění premiéra. 

Zeman chtěl s Fialou hovořit o svých výhradách k některým ministrům. Nedávno řekl, že by doporučoval šest z nich vyměnit. Dalším tématem byl návrh státního rozpočtu na příští rok, prezident plánoval na pravidelné schůzce s premiérem diskutovat také o válce na Ukrajině a opatřeních proti vysokým cenám energií. Oba politici chtěli samozřejmě probrat také výsledky víkendových voleb do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu. 

Zeman v neděli uvedl, že na premiéra nebude naléhat, pokud jde o obměnu kabinetu, chce s ním ale o ní mluvit. V rozhovoru pro Mladou frontu DNES řekl, že by vyměnil ministry zahraničí Jana Lipavského (Piráti), financí Zbyňka Stanjuru (ODS), průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), vnitra Víta Rakušana (STAN), ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL) a pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou (TOP 09). 

Fiala se dnes měl kromě schůzky s prezidentem účastnit například jednání s odborovými předáky o růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok, pravidelně se také v úterý konají schůzky lídrů koaličních stran ve formátu K5. Na konání plánovaných jednání by neměla mít premiérova omluva vliv.