Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad bude příští týden kvůli konání summitu EU zcela nepřístupný

Příští týden v Praze proběhne summit EU u příležitosti českého předsednictví v Radě EU. Na summit se do české metropole sjedou lídři nejen unijních zemí, ale i rozšířeného evropského formátu. Pozvánku dostalo celkem 44 zemí. Kvůli summitu nejsou plánovány žádné dopravní uzavírky, na trase Letiště Václava Havla – Pražský hrad se však budou přesouvat kolony s účastníky.

Hrad bude uzavřen „ze státně-reprezentačních důvodů“ od úterý až do soboty, oznámila ve čtvrtek prezidentská kancelář. Celkově se na Pražském hradě bude na konci příštího týdne pohybovat více než dva tisíce lidí, politiků, jejich delegací, českých i světových novinářů a organizátorů. 

Pozvánku dostalo 44 premiéru, premiérek, prezidentů a prezidentek evropských zemí, včetně Velké Británie, Turecka, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie, Švýcarska, Norska nebo Kosova. Pozvánku nedostali prezidenti Ruska a Běloruska. Z Ukrajiny by měl přicestovat premiér Denys Šmyhal, prezident Volodymyr Zelenskyj by se měl připojit pouze online.

Prezident Miloš Zeman však nebude na summitu hrát výraznou roli, pravděpodobně hosty pouze oficiálně pozdraví. Politicky bude českou stranu vést premiér Petr Fiala (ODS), který bude čtvrtečnímu summitu i předsedat.