Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odmítl jmenovat soudcem Petra Babku kvůli případu vývozu vojenských raket

Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat soudcem státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Petra Babku. Důvodem je kritika Nejvyššího soudu na Babkovu adresu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket. Zeman nedávno odmítl jmenovat soudcem i žalobce Marka Bodláka. 

„Jedním ze zásadních nároků prezidenta republiky na osoby, které jsou navrženy na jmenování soudcem, je, aby byly nezávislé, nestranné a aby za každých okolností lpěly na principu legality,“ vysvětlil důvody nejmenování prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Za rozhodnutím prezidenta Zemana zřejmě stojí kritika, kterou na adresu práce orgánů činných v trestním řízení, a jmenovitě dozorového státního zástupce Babky, vyslovil Nejvyšší soud v případu vývozu torz bývalých vojenských raket. 

Nejvyšší soud v rozhodnutí z minulého roku týkajícím se prověřování obchodů s torzy starých raket uvedl, že „zvláštní a velmi selektivní přístup orgánů činných v přípravném řízení pod vedením státního zástupce k tomu, koho a za co bude vlastně stíhat, který se na první pohled nejeví být nezávislým, nestranným a lpícím na principu legality (a nikoli oportunity)“. 

Podle Ovčáčka rozhodnutí nejmenovat Marka Bodláka soudcem učinil prezident Miloš Zeman kvůli případu nezákonného stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové. „Důvodem je případ Vlasty Parkanové, který považuje pan prezident za mimořádně závažný. Není to žádný náhlý, okamžitý názor,“ uvedl už dříve Ovčáček.a