Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Pavel Fischer oznámil, že bude znovu kandidovat na prezidenta

Mezi kandidáty na prezidenta do lednových voleb přibylo další jméno. Znovu zabojovat o přízeň voličů se rozhodl senátor Pavel Fischer (nezávislý), který kandidoval na prezidenta už před čtyřmi roky. Pro svou kandidaturu shání podpisy senátorů. Oficiálně svou kandidaturu oznámí v nejbližších týdnech.

„Ano, jsem rozhodnutý kandidovat. Oficiálně plánuji oznámit kandidaturu do konce října,“ uvedl Fischer. „Oslovuji své podporovatele a sháním například peníze na kampaň. To není úplně banální věc, protože vím, že bez toho, že bych měl dostatečnou sílu, do toho nemůžu jít,“ řekl také.

„Na rozdíl od některých kandidátů prostě nejsem v důchodu a nemám volno, takže vést prezidentskou kampaň pro mne bude velmi náročné. Ale jdu do toho,“ doplnil. Připomněl svou dubnovou a srpnovou cestu na Ukrajinu nebo řadu jednání na evropské úrovni. „Neumím si představit, že bych práci pro náš stát jen tak stopnul a věnoval se kampani – že bych místo výkonu ústavní funkce jezdil po republice s obytňákem nebo sbíral podpisy na náměstí,“ poznamenal. Proto chce svou kandidaturu namísto 50.000 podpisů podpořit podpisy deseti senátorů.

Fischer se účastnil již minulé prezidentské volby. Skončil v ní se ziskem deseti procent hlasů na třetím místě, do druhého kola voleb tak nepostoupil. Již v roce 2018 deklaroval, že je připraven se zúčastnit i dalších voleb.

Mgr. Pavel Fischer (*1965) dříve působil v Kanceláři prezidenta republiky, nejprve jako poradce Václava Havla, později vedl politický odbor. V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku, po návratu do Prahy se stal ředitelem bezpečnostně-multilaterální sekce ministerstva zahraničí. Nezávislým senátorem je od roku 2018.