Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman ve středu přijme katarského emíra, cílem je řešení energetické krize

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijme katarského emíra Tamima bin Hamad Sáního. Emíra na návštěvu České republiky pozval Zeman letos na jaře, v květnu cestu do Prahy katarský vládce českému prezidentovi potvrdil v osobním dopise. Následně diplomacie obou zemí domlouvala termín schůzky. Jedním z cílů setkání je vyjednat dodávky plynu z Kataru do České republiky.

Ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák uvedl, že emíra do Česka doprovodí poměrně reprezentativní delegace. Bude v ní například šéf jeho kanceláře, který patří mezi vlivné postavy Kataru, ministr zahraničí nebo výkonný ředitel katarského investičního fondu, což je jeden z nejbohatších fondů světa. Kvůli početnému doprovodu přiletí jeho delegace ve dvou letadlech.

Přílet je naplánován na úterní večer, program emírovi začne ve středu dopoledne slavnostním přivítáním na prvním hradním nádvoří s vojenskými poctami. Následovat bude jednání prezidenta a emíra, poté se sejdou národní delegace. Za českou stranu v ní bude například ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura nebo ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS).

Tématy jednání budou možné katarské investice v Česku, zájem mají Katařani třeba o energetiku, dopravu, lázeňství nebo zbrojní průmysl. Tématem bude i katarský plyn. Česko se s Katarem také dohodlo na zintenzivnění diplomatických kontaktů. Otevřeno bylo české velvyslanectví a jedná se o vzniku katarské ambasády v Praze.