Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přivítal katarského emíra, podepsali dohodu o ekonomické spolupráci

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě s vojenskými poctami přivítal katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního. Politici hovořili o ekonomické spolupráci obou zemí i o konfliktu na Ukrajině. Katar má zájem v Česku investovat do energetiky, dopravy, lázeňství nebo zbrojního průmyslu. Česko naopak zajímá katarský plyn.

Na tiskové konferenci prezident Zeman ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce. Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje,“ uvedl Zeman.

Emír Tamim bin Hamad Sání uvedl, že vztahy jsou sice mimořádně kvalitní, ale obchodní výměna a společné investice zatím nedosahují dostatečné výše. Proto jej doprovází početná delegace, ve které by měli být například šéf jeho kanceláře, který patří mezi vlivné postavy Kataru, ministr zahraničí nebo výkonný ředitel katarského investičního fondu.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář po tiskové konferenci novinářům řekl, že Zeman s katarským emírem hovořili o možnostech přepravy zemního plynu a o časovém rámci. “Emír říkal, že jsou naprosto otevření, že ještě dnes v rámci gesčních ministerstev dá pokyn, aby se snažili uzavřít dohodu v co nejkratším termínu,” informoval kancléř. 

Vládce Kataru do Česka přijel historicky na první oficiální návštěvu. Kromě setkání s českými představiteli má emír v plánu i několik bilaterálních jednání s účastníky čtvrtečního zasedání Evropského politického společenství.