Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident 28. října vyznamená protinacistického odbojáře Josefa Mašína

Prezident Miloš Zeman v rámci udílení státních vyznamenání 28. října ocení in memoriam Josefa Mašína, který byl členem protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Mašínova dcera Zdena Mašínová ale uvedla, že odmítá ocenění od prezidenta převzít. Státní vyznamenání by měl získat také ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, který je Zemanovým ošetřujícím lékařem.

“Ano, je to tak. Bylo mi sděleno, že má být předáno vyznamenání našemu otci panem prezidentem. Vyznamenání by měla převzít paní ministryně obrany Jana Černochová, protože já ho odmítám převzít z rukou prezidenta,” uvedla Mašínová. Podle ní by Josef Mašín měl získat Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání. 

Mašínová odmítá vyznamenání převzít kvůli nedobrým vztahům s prezidentem Zemanem. Ten mimo jiné dlouhodobě odmítá ocenit její bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se zbraní v ruce bojovali proti komunistickému režimu. Vyznamenán jejich odbojové skupiny přitom poslanci navrhli i letos.

Letošní 28. říjen bude posledním, kdy Zeman může ve funkci prezidenta vysoká státní vyznamenání udělit. Už dříve avizoval, že vyslyší návrh na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. Ocenit in memoriam plánuje i zpěvačku Hanu Zagorovou a státní vyznamenání obdrží také internista a gastroenterolog Zavoral, který o Zemana pečoval mimo jiné při jeho loňské hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici.