Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Rakouský prezident Van der Bellen obhájil mandát, volby vyhrál už v prvním kole

Rakouské prezidentské volby v neděli vyhrál dosavadní prezident Alexander Van der Bellen, který se ziskem 54,6 procenta hlasů zvítězil už v prvním kole. Hlavním letošním soupeřem byl kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), šedesátiletý advokát Walter Rosenkranz, který získal 19,1 procenta hlasů.

Výsledky zatím nezahrnují hlasy z korespondenčního hlasování, které se začnou sčítat až v pondělí. Tuto možnost mohlo využít více než 800 tisíc voličů. Na prvním a druhém místě už tyto hlasy ale již nic nezmění. Podle prognóz by s jejich započtením mohl Van der Bellenův zisk činit zhruba 56 procent.

Na třetím místě prezidentské volby se s 8,4 procenty hlasů umístil 48letý advokát Tassilo Wallentin těsně následovaný 35letým šéfem Strany piva a hudebníkem Dominikem Wlaznym.

Van der Bellen ve videu zveřejněném po oznámení prognóz poděkoval všem voličům, kteří jej podpořili. „Budu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí pracovat pro všechny Rakušanky a Rakušany a všechny, kteří v Rakousku žijí,“ řekl prezident. Jeho rival Rosenkranz uvedl, že je se svým výsledkem „velmi spokojený“. Předseda Strany piva Wlazny slíbil, že za každý procentní bod, který získal, vypije jedno pivo.

Van der Bellen, který stojí v čele Rakouska od ledna 2017, je dlouhodobě velmi populární. Zemi v minulých letech provedl nejenom úskalími covidu, ale zvládl překonat také několik politických krizí. Za necelých šest let v čele státu jmenoval pět různých vlád. Na rakouské politické scéně představuje proimigrační a proevropský hlas. Je silným stoupencem Evropské unie a evropského federalismu. Během evropské migrační krize zastával názor, že by Evropa měla přijmout uprchlíky ze Sýrie a dalších zemí.