Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad podal trestní oznámení na Stehlíkovou. Ptala se, zda ho vede Zeman, nebo Putin

Kancelář prezidenta republiky podala trestní oznámení na lékařku a bývalou ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou kvůli jejím výrokům o fungování Hradu v době, kdy byl prezident Miloš Zeman nemocný. V pořadu České televize Máte slovo se Stehlíková řečnicky ptala, zda Hrad ovládá Zeman, čínská ambasáda nebo Vladimir Putin. Podle trestního oznámení se tím mohla dopustit trestného činu křivého obvinění. 

„Strašlivé je to, v jaké absolutní závislosti je pan prezident Zeman na svém okolí. Mynář si ho vodí a teprve minulý rok, kdy byl pan prezident nemocný, jsme viděli, že i když lékaři řekli, že není schopný pracovní činnosti, tak jeho úřad dál fungoval. Nevíme, jestli rozhoduje Zeman, čínská ambasáda, nebo Putin,“ prohlásila na jaře Stehlíková v televizi.

„Oznámení prověřujeme a zjišťujeme, jestli se jedná o trestný čin, nebo ne,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Stehlíková ke kauze uvedla, že 21. září byla kvůli oznámení Hradu na policii, kde vyjádřila svůj postoj a stojí si za ním. 

Nynější spor Hradu se Stehlíkovou není jejich prvním. Už dřív Hrad podal na lékařku žalobu na ochranu osobnosti kvůli jejím výrokům o Zemanově zdraví. Stehlíková uvedla, že prezident potřebuje psychiatrickou pomoc kvůli svým závislostem na alkoholu a tabáku. Zeman po Stehlíkové žádá omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí. V tomto případu se zatím konalo jen první jednání, kauzou se bude soud zabývat na začátku roku 2023.