Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Americký prezident Biden věří, že Rusko jadernou zbraň na Ukrajině nepoužije

Americký prezident Joe Biden se domnívá, že Rusko ve válce s Ukrajinou jaderné zbraně nepoužije. Považuje ale za nezodpovědné, že ruský prezident Vladimir Putin o této možnosti vůbec mluví. Biden to řekl v rozhovoru pro americkou stanici CNN. Uvedl také, že schůzku s ruským prezidentem zcela nevylučuje, nyní ale pro ni nevidí důvod.

“Nemyslím si, že to udělá,” odpověděl Biden na otázku moderátora Jakea Tappera, zda lze realisticky předpokládat, že Rusko použije jadernou zbraň v konfliktu s Ukrajinou. O této možnosti diskutují analytici vzhledem k vojenským neúspěchům, které ruské jednotky zaznamenaly v poslední době na Ukrajině. Minulý týden před “jaderným armagedonem” varoval i samotný Biden. 

Podle Bidena by vyhrožování nasazením jaderných zbraní do konfliktu mohlo mít strašlivé dopady v případě chyby či špatného odhadu reakce na tento krok. “Špatný dohad se může stát, a nikdo si nemůže být jistý, co by se (v případě použití jaderné zbraně) stalo,” řekl Biden, který nechtěl upřesnit reakci USA a spojenců v případě, že by Rusko takový krok udělalo. 

Americký prezident v rozhovoru také řekl, že nyní nevidí důvod pro setkání s Putinem, například na summitu skupiny zemí G-20, který se uskuteční v listopadu v Indonésii. Jednání ale zcela nevylučuje. “Záleželo by na tom, o čem by chtěl mluvit,” řekl Biden. Dodal, že Putina považuje za racionálního aktéra. Ruský prezident se ale ve svých válečných plánech přepočítal, stanovil si nerealistické cíle a domníval se, že lidé v Kyjevě přijmou ruské jednotky s otevřenou náručí.