Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Posun v průzkumech: První kolo by vyhrál generál Pavel, ve druhém Babiš nemá šanci

Pokud by se prezidentské volby konaly v září, první kolo by vyhrál generál Petr Pavel a předstihl tak dosavadního favorita Andreje Babiše (ANO). Třetí by skončila ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.  Ve druhém kole by Babiš skončil až za Pavlem, Nerudovou, Fischerem, Hilšerem a Středulou. Tento zajímavý posun vyplývá z aktuálního volebního modelu agentury Median.

Pavel by podle průzkumu získal 24 procent, Babiš 23,5. „Rozdíl je sice jen půl procentního bodu, což je rozdíl v rámci statistické chyby, ale výsledná čísla potvrzují dlouhodobý trend rostoucích preferencí u Pavla. Preference Babiše stagnují,“ uvedla agentura Median. Na třetím místě zůstává Danuše Nerudová (10 %) následovaná Pavlem Fischerem (8 %) a Josefem Středulou (7,5 %). Preference pro Miroslavu Němcovou a Marka Hilšera naměřil výzkum shodně na úrovni 5,5 %.

Agentura se respondentů ptala i na jiné varianty druhého kola a v případě duelu s Babišem by pokaždé uspěl jeho protivník. Druhé kolo bude mít podle agentury úplně jiný průběh, pokud v něm bude silný kandidát ANO, či se v druhém kole budou voliči rozhodovat mezi kandidáty, kteří nejsou s opozičním hnutím ANO nijak spjatí.

„Všichni by mě porazili, protože já bych samozřejmě nemohl dělat prezidenta. Všechny prezidenty jsem potkal a některé mám na mobilu,“ komentoval Andrej Babiš průzkum. 

Voleb by se v září zúčastnilo 65,5 procenta respondentů. Průzkum proběhl od 1. do 30. září a zapojilo se do něj 1010 osob. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku.