Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman dnes na Pražském hradě vítěze soutěže Vesnice roku 2022

Prezident Miloš Zeman v pátek na Pražském hradě přijme vítěze soutěže Vesnice roku. Pro rok 2022 to budou zástupci obce Kostelní Lhota z Nymburska ve Středočeském kraji. Na druhém místě skončila ves Třeštice z Jihlavska v Kraji Vysočina, třetí příčku obsadila Poniklá ze Semilska v Libereckém kraji. Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů krajských kol.

Letošního 26. ročníku soutěže se zúčastnilo 175 obcí. Soutěžní komise hodnotila například společenský život, aktivity obyvatel, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií nebo péči o veřejná prostranství a zeleň. Prezident Zeman vítěze soutěže přijímá pravidelně, v posledních letech ale setkání zkomplikovala koronavirová pandemie i jeho zdravotní stav.

“Především je to ocenění práce všech obyvatel obce. To co dokázali, jak se dokázali semknout, připravit se na hodnotitelskou komisi a zároveň to, co všechno dělají během celého roku, to bylo neskutečné,” uvedl k vítězství starosta Kostelní Lhoty Tomáš Drobný (nezávislý). Vyzdvihl bohatý spolkový život v obci i investice za poslední roky, díky kterým se v Kostelní Lhotě podařilo zvelebit veřejná prostranství nebo školu.

Obec podle něj do jisté míry trpí tím, že je v blízkosti hlavního města. “Jsme, když to přehnaně řeknu, noclehárna Prahy. Ale myslím, že se nám docela daří bojovat s tímhle hendikepem. Snažíme se právě proto co nejvíce podporovat komunitní život, abychom tohle potírali. Aby to opravdu nebylo jen jezdit do Prahy a zpátky,” řekl Drobný. 

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) před vyhlášením výsledků ocenil energii a odvahu všech starostek a starostů, kteří své vesnice do soutěže přihlásili. „Prezentují svou práci, práci ve svých obcích a ukázali, že naše vesnice a náš venkov má i v těžkém období svým lidem stále co nabídnout a čím se pochlubit,“ řekl Bartoš.