Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanova advokáta ve sporu se Šarapatkou platil Hrad v souladu se zákonem

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) konstatovala, že za právní zastupování prezidenta Miloše Zemana v jeho sporu s bývalým členem Rady České televize (ČT) Zdeňkem Šaparatkou zaplatila Kancelář prezidenta republiky advokátovi Marku Nespalovi 148 909 korun. Trestný čin se ale nestal.

“Mohu uvést, že věc byla ze strany našeho útvaru ukončena, nicméně ji nyní bude přezkoumávat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1,” uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Podle obvodního zástupce pro Prahu 1 Jana Lelka žalobce buď zjistí, že policie nepochybila, nebo může dát pokyn k dalšímu prošetřování případu, případně k zahájení trestního stíhání. Rozhodnout by se mělo do několika týdnů. 

Šarapatka počátkem letošního července podal trestní oznámení právě kvůli podezření, že prostředky na právní zastupování prezidenta v tomto sporu jdou z veřejných peněz. “Podle nálezu Ústavního soudu má Miloš Zeman postavení jako jakýkoliv jiný občan, a tím pádem za něj nemůže platit právní služby stát,” řekl již dříve Šarapatka. 

Podle NCOZ ale v pořadu v televizi Barrandov vystupoval Zeman jako prezident republiky, a proto je v pořádku, když za něj právní služby hradí jeho kancelář. “S ohledem na odůvodnění rozsudku Okresního soudu v Rakovníku, kdy soud dospěl k závěru, že v kontextu celého televizního pořadu vystupoval Ing. Miloš Zeman v pozici prezidenta republiky, a rozhovor byl tudíž veden s hlavou státu, byly právní služby hrazeny z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky,” stojí podle serveru ve zdůvodnění, které policie Šarapatkovi poslala.