Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zrušil setkání s kandidátem na ministra kvůli policejnímu zásahu v Brně

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka požádal prezidentskou kancelář o zrušení plánovaného čtvrtečního setkání lidoveckého kandidáta Petra Hladíka na funkci ministra životního prostředí s prezidentem Milošem Zemanem. Hladíkova kancelář v Brně totiž byla dnes jedním z objektů policejního zátahu v Brně, realizovaného v souvislosti s podezřelým přidělováním městských bytů. Prezident při návštěvě Ústeckého kraje řekl, že Jurečkově žádosti vyhoví.

Policie dnes požádala náměstka brněnské primátorky Hladíka během razie související s korupční kauzou okolo udělování bytů v Brně o přístup do jeho kanceláře a podání vysvětlení. Jurečka novinářům ve Sněmovně řekl, že Hladík není obviněn a policii prokázal součinnost. Jeho kandidaturu probere ve čtvrtek široké vedení KDU-ČSL. 

Hladík podle Jurečky nastuduje písemné podklady, které obdržel od policie. Poté, co stranické kolegy s podrobnostmi zásahu seznámí, lidovci rozhodnou, jak budou dál postupovat s jeho nominací. O výsledku bude Jurečka informovat premiéra Petra Fialu (ODS). Na ministerstvu životního prostředí měl Hladík nahradit stranickou kolegyni Annu Hubáčkovou, která musela ze zdravotních důvodů rezignovat.

Šéf KDU-ČSL Jurečka uvedl, že Hladík na své kandidatuře nelpí a že lidovci nechtějí zatěžovat vládu. O odklad schůzky s prezidentem Jurečka požádal, aby byl čas na zvážení všech okolností.

Kriminalisté z NCOZ (Národní centrály proti organizovanému zločinu) v souvislosti s dnešní razií v Brně zadrželi deset lidí. Prověřují aktivity spojené s činností konkrétní městské firmy, dále v souvislosti s privatizací městských domů a také s dotačními podvody páchanými na území města Brna.