Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima získal dostatek podpisů pro kandidaturu

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima oznámil, že získal dostatečný počet podpisů senátorů pro účast v prezidentských volbách. Je tak třetím kandidátem, který se spolehl na podpisy zákonodárců a nikoli občanů. Dostatek podpisů senátorů ohlásil také diplomat Pavel Fischer a na dvacítku poslanců se spoléhá i kandidát SPD Jaroslav Bašta.

„Mou prezidentskou kandidaturu ministerstvo vnitra v pátek zaregistrovalo, předložil jsem arch se třinácti podpisy končících, pokračujících i nově zvolených senátorů,“ uvedl Zima. Podle svých slov sice dál sbírá podpisy občanů, kterých má zhruba 37 tisíc, ale vzhledem k možné chybovosti sáhl i k této pojistce. „Podpořili mě kolegové napříč politickým spektrem i celou republikou,“ dodal. 

Proč se bývalý rektor nejstarší české univerzity rozhodl kandidovat na hlavu státu, uvedl Zima v jednom z rozhovorů: Prošel jsem si povoláním učitele, lékaře, mám za sebou nějakou životní zkušenost, řízení velkých institucí, jako je Univerzita Karlova, působil jsem a působím v řadě i mezinárodních, evropských i světových organizací. A mým mottem je vlastně pomáhat lidem, což naplňuji celý svůj život.“ řekl. 

Termín uzávěrky prezidentských kandidátních listin se blíží. Ti, kteří se opírají o podporu občanů, mají čas do 8. listopadu, ti, kteří chtěli využít možnost senátních podpisů i od končících členů horní komory, museli tak učinit do 15. října.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50.000 občanů. Splněný limit 50.000 podpisů již potvrdili Petr Pavel, Danuše Nerudová, Tomáš Březina či Alena Vitásková.