Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Německý prezident Steinmeier z bezpečnostních důvodů zrušil návštěvu Kyjeva

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zrušil z bezpečnostních důvodů návštěvu ukrajinského hlavního města Kyjeva, která byla naplánována na dnešní den. Cestu nedoporučily německé ministerstvo zahraničí, ministerstvo vnitra a bezpečnostní agentury Německa. Podle deníku Bild byla cesta plánována před několika týdny a její zrušení vyvolalo v Kyjevě podráždění.

„Zatímco spolkový prezident svou návštěvu ruší, spousta zahraničních diplomatů a hostů chce být právě teď přítomna v ukrajinském hlavním městě,“ řekl deníku Bild mluvčí kyjevské vlády. Podle listu navštívil Kyjev ve středu řecký ministr zahraničí, zatímco dnes se chystá návštěva „dalšího státního představitele“.

Prezident Steinmeier měl cestu do Kyjeva naplánovanou už v dubnu, ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj jej ale odmítl přijmout. Kyjevská vláda se tehdy domnívala, že německý prezident je vůči Rusku „příliš měkký“. Rozhodnutí bylo široce kritizováno různými německými politickými silami, tato diplomatická roztržka však již byla považována za urovnanou.

Důvodem zrušení návštěvy tak pravděpodobně skutečně je nedobrá bezpečnostní situace v Kyjevě. Město je stále pod palbou ruských raket, ruské jednotky útočí také bezpilotními prostředky. Zásahy utrpěly podle starosty Vitalije Klička i budovy, které jsou součástí „kritické infrastruktury“ města.