Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ředitel Lesní správy Lány Balák rezignuje, končí také šéf Správy Pražského hradu

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, kterému soud v srpnu uložil peněžitý trest a dvouletý zákaz činnosti, rezignuje na svou funkci. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář jeho rezignaci přijal a Balák skončí ke konci roku. Mynář také odvolal z funkce ředitele Správy Pražského hradu Ivo Velíška. Výkonem funkce dočasně pověřil ředitele administrativní sekce Pražského hradu Jana Nováka. Na obě místa bude vyhlášeno výběrové řízení.

Balák se musel před soudem zpovídat z ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře. Soud ho poslal pravomocně na tři roky do vězení, prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák ve své funkci zůstal. Další soud pak Baláka odsoudil v kauze těžby kamene v Lánské oboře k peněžitému trestu 870 tisíc korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek.

Důvod odvolání šéfa Správy Pražského hradu není znám, kancléř Mynář žádné podrobnosti nesdělil. „Nevím, že bych něco provedl, ani mi nebylo nic konkrétně sděleno,“ uvedl Velišek. Velíšek na Pražský hrad nastoupil v únoru 2004, ředitelem Správy Pražského hradu (SPH) je od roku 2005, kdy jej výkonem funkce pověřil tehdejší prezident Václav Klaus.

Jeho nástupce, dosavadní ředitel administrativní sekce Pražského hradu Jan Novák, působil na Hradě za všech tří českých prezidentů. Média informovala, že není držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň důvěrné, tajné nebo přísně tajné, které uděluje Národní bezpečnostní úřad. K dispozici má prověření na stupeň vyhrazené. V minulosti pracoval také jako vedoucí úřadu vlády, náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu nebo vedl prezidentskou kampaň Jana Fischera.