Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Německý prezident Steinmeier přijel bez ohlášení do Kyjeva, na město útočí drony

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v dnes ráno nečekaně navštívil Ukrajinu. Do Kyjeva dorazil vlakem, v plánu je setkání ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Dle svých slov chce Steinmeier vyslat znamení solidarity Ukrajincům. Během návštěvy se rozezněl letecký poplach a na město z Běloruska odstartovalo deset ruských dronů Šáhed-136 íránské výroby, používaných k přímým útokům na cíl.

Pokud je vyhlášen letecký poplach, jednoznačně hrozí nálety, konstatoval mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Dá se podle něj ale říci, že to není poprvé, co Rusové útočí na Kyjev z Běloruska; drony v tomto případě sledují tok řeky Dněpr z Běloruska až do Kyjeva. Za dne je ovšem snazší drony sestřelovat za pomoci různých zbraní, od velkorážných kulometů přes protiletadlová děla a protiletadlové řízené střely až po stíhačky.

„Pro mě je velmi důležité v této fázi útoků drony, střelami s plochou dráhou letu a raketami vyslat Ukrajincům znamení solidarity,“ uvedl německý prezident po příjezdu. Steinmeier dodal, že on a mnoho Němců Ukrajince za jejich vzdor vůči ruským vojskům obdivuje. „Nezapomeňme, co válka znamená pro lidi tady na Ukrajině, kolik bolesti a destrukce sem přinesla,“ řekl Steinmeier. Německo podle něj bude i nadále podporovat Ukrajinu z finančního, politického i vojenského hlediska.

Steinmeier přijel do Kyjeva poté, co se mu dvakrát nepodařilo cestu podniknout. V dubnu, kdy chtěl navštívit ukrajinskou metropoli s polským prezidentem Andrzejem Dudou, mu Kyjev vzkázal, že si jeho návštěvu nepřeje. Důvodem byl Steinmeierův dřívější postoj, kdy podporoval sbližování s Ruskem. Mezitím se tato diplomatická roztržka urovnala.

Steinmeier pak měl odjet do Kyjeva minulý týden. Po sérii raketových a leteckých útoků ruské armády na velká ukrajinská města ale návštěvu z bezpečnostních důvodů zrušil.