Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad o víkendu zpřístupní Jelení příkop, příští rok bude otevřený trvale

Tento víkend 29. a 30. října bude pro veřejnost mimořádně zpřístupněn celý Jelení příkop pod Pražským hradem, který byl poslední dobu uzavřen kvůli stavebním pracím. Od příští sezony by pak měl být otevřený trvale. Prezidentská kancelář dnes informovala také o tom, že jedná s policií o zmírnění bezpečnostních kontrol při vstupu do některých částí Hradu.
 
„Pokračujeme ve zpřístupňování Pražského hradu. Ve dnech 29. a 30. října zvu občany k procházce celým Jelením příkopem, který patří k nejzajímavějším a nejklidnějším částem areálu,“ uvedl kancléř Vratislav Mynář, který podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka o mimořádném otevření Jeleního příkopu rozhodl.
 
Po rozsáhlých stavebních úpravách je zatím přístupná horní část Jeleního příkopu. “V dolním Jelením příkopu, s pohledy na dochované hradby a několik věží, je dosud umístěno staveniště,” uvedl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Správa Pražského hradu podle něj přijala taková technická opatření, aby bylo možné veřejnosti zpřístupnit celý Jelení příkop. “Zatím na poslední říjnový víkend, od příští turistické sezony už natrvalo,” dodal šéf administrativní sekce Hradu Jan Novák.
 
Kancelář Pražského hradu by podle svého vedoucího chtěla větší otevřeností oslovit především domácí veřejnost, kterou v mnoha případech odrazovaly policejní kontroly. „Jednáme s Policií České republiky o úpravě režimu kontrol. Chceme docílit toho, aby lidé nemuseli procházet kontrolou, když jdou do Jeleního příkopu nebo třeba do Královské zahrady,“ informoval Novák.