Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Andrej Babiš po návštěvě Zemana oznámil kandidaturu na prezidenta

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš po nedělní návštěvě u prezidenta Zemana v Lánech oficiálně oznámil svou kandidaturu na prezidenta. O úřad prezidenta chce usilovat, protože vláda podle něj málo pomáhá lidem. Babiš kromě toho prohlásil, že současný prezident Miloš Zeman je za jeho rozhodnutí „rád“.

„Ano, rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta České republiky. Vím, že nejdu do voleb jako favorit, budu čelit přesilovce tří kandidátů koalice. Bude proti mně mediální štvanice. Bude to velká výzva, ale těm jsem se v životě nikdy nevyhýbal,“ zdůraznil na dnešní tiskové konferenci šéf hnutí ANO. 

„Lidé teď víc než kdy jindy potřebují naději, člověka s jasným plánem a vizí, člověka, který bude nezávislý, kterého nikdo nemůže koupit, zkorumpovat a který se nebude bát mocných. Člověka, který bude tvrdě hájit české zájmy a naše občany,“ řekl také Babiš. 

Kampaň s heslem „Pomáhá lidem, proto Babiš“ prý bývalý premiér povede pozitivně. „Budu vést pozitivní kampaň, nekandiduji proti někomu, ale ve prospěch naší země,“ prohlásil. „Je pro mě někdy těžké ukočírovat emoce, když proti mně oponenti používají podpásovky a nehrají fér. Vím, že to, co se toleruje v parlamentní politice, na Pražský hrad nepatří,“ připustil. „Budu Andrej Babiš, jakého dobře znáte, jen s novou rétorikou a s novým posláním,” dodal.

Podle Babiše by si navíc lidé neměli myslet, že prezident nic nezmůže a jde jen o reprezentativní roli. Každá z dosavadních hlav států podle něj měla obrovský vliv. Mezi pravomocemi uvedl možnost vetovat zákony, jmenování vedení České národní banky a Nejvyššího kontrolního úřadu, zásadní slovo při jmenování velvyslanců, možnost účasti na jednání vlády a parlamentu nebo to, že prezident může tlačit vládu, aby konala, pracovala a starala se o lidi.