Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Lány musí kvůli škrtům v rozpočtu postřílet 450 kusů zvěře – jelenů, muflonů a prasat

Lesní správa Lány bude nucena kvůli omezení rozpočtu na lesní hospodářství redukovat až třetinu zvěře v lánských oborách, ačkoli se jedná o zdravé kusy. Lesní správa tvrdí, že kvůli poslaneckým škrtům nebude mít peníze na krmivo pro zvířata. Poslanci odebrali 30 milionů z rozpočtu Lánské lesní správy kvůli odsouzení jejího ředitele Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v Lánské oboře.
 
„Konstatuji, že tento návrh byl předložen bez znalosti hospodaření Lesní správy Lány a celkové problematiky lesního hospodářství. Marně jsme upozorňovali na nesystémovost návrhu a rizika s tím spojená,“ uvedla náměstkyně ředitele Lesní správy Lány Ivana Pokorná.
 
„V oboře v současné době žije přes 1 300 kusů divoké zvěře (jelen sika japonský, jelen sika Dybowského, jelen evropský, daněk evropský, muflon a prase divoké). Zajistit takovému množství zvěře potravu na zimu je za současné situace nemožné. Početní stav chované zvěře proto musíme redukovat,“ napsal v otevřeném dopise poslancům Pokorná.
 
Odebrání peněz v říjnu prosadila skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Vadilo jim, že Lánskou oboru i nadále vede odsouzený Balák, přestože jej prezident Miloš Zeman omilostnil. „Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů,“ zdůvodnili poslanci odebrání peněz v návrhu.