Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident rozhodl, že do konce roku mají lidé nad 70 let vstup na Pražský hrad zdarma

Prezident Miloš Zeman rozhodl o tom, že lidé nad 70 let si od 1. listopadu až do konce roku budou moci prohlédnout Pražský hrad zdarma. V rámci volného vstupu tak mohou senioři navštívit katedrálu svatého Víta, Zlatou uličku, Vladislavský sál a další místa. Pro vstup stačí ukázat jakýkoli platný doklad s datem narození.
 
„Musíme myslet na naše starší spoluobčany, na které nejvíce dopadá současná těžká ekonomická situace. Vnímáme nejen ekonomický tlak, kterému jsou vystaveni, ale i jejich nejistotu a obavy z budoucnosti,“ uvedl k prezidentově nápadu na webu Pražského hradu vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.
 
„Vstup pro návštěvníky od 70 let včetně zdarma zahrnuje Starý královský palác, katedrálu sv. Víta, Zlatou uličku a Baziliku sv. Jiří. Součástí je i stálá výstava Příběh Pražského hradu s řadou vzácných a originálních exponátů,” vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák, co všechno mohou senioři s bezplatnou vstupenkou navštívit.
 
Kancléř Mynář v souvislosti se vstupem zdarma poznamenal, že se neobává výpadku příjmů ze vstupného, jak prý zaznělo v některých námitkách. „Jsme přesvědčeni, že Hrad to o peníze nepřipraví. V současné situaci, kdy musí obracet každou korunu, by (senioři) na Pražský hrad nepřišli vůbec,“ zdůraznil Mynář.
 
Běžné vstupné do prohlídkových okruhů Hradu stojí 250 korun a vstupné do expozice Příběh Pražského hradu 150 korun.