Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vetoval novelu letošního státního rozpočtu, vadí mu nižší příjmy

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu rozpočtu na letošní rok. Vadí mu, že příjmy jsou nižší, než by mohly být, pokud by byla nejprve přijata novela zákona o daních z příjmů. Důvody svého veta rozvedl v dopise, který poslal předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Podle Pekarové Adamové jde o Zemanovu pomstu za zkrácení rozpočtu pro lánský zámek.
 
„Důvodem mého veta je skutečnost, že příjmová stránka rozpočtu je nižší, než by mohla být, pokud by předložené novele zákona o státním rozpočtu na rok 2022 předcházela novela zákona o daních z příjmů,“ napsal Zeman. Rozpočet tak podle něj vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, čímž vzniká výpadek ve výši 90 miliard korun.
 
Přitom se při zrušení superhrubé mzdy předpokládalo, že zmíněná daňová sazba bude vrácena na původní úroveň. Tento veřejný závazek předkladatel uvedl v odůvodnění k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní,” dodal Zeman. Oním závazkem je slib tehdejšího premiéra Babiše, který v roce 2020 při zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent slíbil, že zákon bude po dvou letech změněn.
 
Poslanci budou muset nyní Zemanovo veto přehlasovat většinou 101 hlasů, vládní koalice má k tomu k dispozici 108 poslanců. Stát se tak musí na řádné sněmovní schůzi, poslanci by se tak novelou zákona mohli zabývat od 15. listopadu.
 
Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová na twitteru uvedla, že poslanci prezidenta přehlasují. Podle ní je veto Zemana zejména výrazem jeho nespokojenosti se škrty v rozpočtu Lesní správy Lány. Té poslanci na letošní rok odebrali 30 milionů korun kvůli tomu, že v jejím čele stojí Miloš Balák, který byl pravomocně odsouzen za ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře.