Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal kandidáta na prezidenta Josefa Středulu, ten mu poděkoval za podporu

Předseda Českomoravského odborového svazu a kandidát na prezidenta Josef Středula se ve středu na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Po schůzce šéf odborů uvedl, že Zemanovi poděkoval za přijetí a za podporu jeho kandidatury. Zeman už dříve řekl, že by podpořil Středulu a předsedu ANO Andreje Babiše, což podle Středuly na schůzce zopakoval.

Zatímco Středula začal sbírat podpisy podporující jeho nominaci začátkem května, Babiš oznámil kandidaturu až tuto neděli, jen několik hodin poté, co se sešel na zámku v Lánech se Zemanem. Prezident už dříve řekl, že považuje Středulu a Babiše za nejvhodnější kandidáty na nejvyšší funkci ve státě.

Na druhou stranu Zeman také prohlásil, že nepovažuje za pravděpodobné, že by veřejně oznámil, koho z nich by doporučoval volit. Sám se podle svých slov rozhodne podle televizních debat.

„Pan prezident se vyjádřil, že mě podporuje do druhého kola stejně jako Andreje Babiše,“ uvedl Středula. Společně s prezidentem řešili také úpravu formátu jednání takzvané tripartity, což je společný orgán představitelů vlády, podnikatelů a odborů, dodal odborový předák s tím, že řeč byla rovněž o ekonomické situaci.

První kolo volby prezidenta proběhne v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo pak v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.