Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident požádal ministra vnitra Rakušana o zrušení policejních kontrol na Hradě

Prezident Miloš Zeman v otevřeném dopise požádal ministra vnitra Víta Rakušana, aby nechal zrušit či upravit bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Současnou situaci nepovažuje za správnou a v souladu se zájmy občanů. V minulosti přitom Hrad zachování kontrol hájil, s odkazem na bezpečnostní situaci. Policie prozatím doporučila kontroly zachovat.

Prezident Miloš Zeman nyní v otevřeném dopise požádal ministra vnitra, aby kontroly zrušil či zásadně upravil. Hlava státu je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů. „Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny,“ sdělil Zeman.

„Kancelář prezidenta republiky čelí soustavné kritice některých politických představitelů a zástupců médií, přestože dlouhodobě usiluje o zrušení nebo alespoň o změnu nastavení bezpečnostních kontrol osob na Pražském hradě. KPR apeluje na to, aby postup Policie ČR byl efektivní, odůvodněný a veřejnosti srozumitelný,“ stojí v prohlášení Kanceláře prezidenta republiky.

Policejní prezidium ve čtvrtek oznámilo, že zatím trvá na zachování kontrol. „Nebýt ruské agrese na Ukrajině, myslím si, že by na jaře došlo ne přímo ke zrušení, ale k omezení kontrol na vstupu do Pražského hradu,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Kontroly byly zavedeny v roce 2016, tehdy se k nim Pražský hrad aktivně hlásil a obhajoval je, a po loňské velikonoční přestávce byly obnoveny. Prezidentská kancelář se v minulosti ke kontrolám vyjadřovala tak, že v rámci možností zůstává Pražský hrad pro veřejnost otevřený.