Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanecká sněmovna se pokusí přehlasovat Zemanovo veto ke státnímu rozpočtu

Poslanecká sněmovna dnes zasedla ke své řádné listopadové schůzi, kde hlavním bodem programu bude hlasování o novele letošního státního rozpočtu, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Novela zvyšuje schválený schodek rozpočtu o 95 miliard na 375 miliard korun. Prezident ji poslancům vrátil a zdůvodnil to tím, že rozpočet počítá s nižšími příjmy, než by mohly být. K přehlasování prezidentova veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů, vládní koalice jich má 108.

Rozpočet podle prezidenta vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, a tím vzniká rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun. Při zrušení superhrubé mzdy se předpokládalo, že daňová sazba bude vrácena na původní úroveň. To se ale nestalo.

“Andrej Babiš slíbil Miloši Zemanovi, že zrušení superhrubé mzdy bude platit jen na roky 2021 a 2022. Svůj slib ale nedodržel. Prezidentovo zdůvodnění veta by tak bylo validní až při vetování rozpočtu pro rok 2023. O skutečných důvodech veta novely rozpočtu 2022 tak můžeme jen spekulovat,” řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Poslanci vládní koalice jsou si ale téměř jistí, že prezidentovo veto přehlasují. „Je jednoznačné, že veto prezidenta přehlasujeme. Máme stojedničku,“ prohlásil před začátkem jednání Sněmovny předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Podobně se vyjádřili i šéfové poslanců ODS a KDU-ČSL. Podle předsedy rozpočtového výboru Josefa Bernarda (STAN) nemá pětikoalice ani fakticky jinou možnost než veto přehlasovat. „Veto pana prezidenta není racionální. V polovině listopadu prakticky nemůžeme vrátit novelu zpět, neumožňuje nám to čas,“ prohlásil.