Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do Prahy dorazila prezidentka Čaputová. Po setkání se Zemanem zamíří na Národní třídu

Na již tradiční návštěvu dnes do Prahy dorazila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dopoledne ji na Pražském hradě přivítal prezident Miloš Zeman, poté zamířila na diskusi se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ve večerních hodinách pak položí kytici k památníku na Národní třídě. 

Na společné schůzce řešil Zeman s Čaputovou zejména válku na Ukrajině a incident na východě Polska, jehož území v úterý zasáhla raketa. Na diskuzi FSV UK Čaputová uvedla, že se kvůli této události uvažovalo o zrušení její cesty.

„Nevěděla, jsem, jestli nebudu muset zůstat na Slovensku, jakožto prezidentka jsem totiž vrchní velitelkou ozbrojených sil. Nakonec mi ale okolnosti přijet umožnily a jsem za to ráda,“ sdělila Čaputová při debatě na Univerzitě Karlově. Nejprve se totiž objevovaly informace, že šlo o útok ze strany Ruska. „S přibývajícím časem se začínají potvrzovat informace, že nešlo o záměrný útok na Polsko,“ uvedla Čaputová.

Čaputová byla v České republice ve stejném termínu i loni. Tehdy Zemana navštívila během jeho dlouhodobé hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Večer také uctila památku výročí revoluce z roku 1989 na Národní třídě. V loňském roce dostala Čaputová den před svátkem Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva při návštěvě Prahy od předsedy Senátu Miloše Vystrčila Stříbrnou medaili za zásluhy.