Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělí milost manželům, kteří prodávali šamanský psychotropní nápoj

 Prezident Miloš Zeman udělí milost manželům, kteří dostali mnohaleté vězení za nelegální obchody s psychotropním nápojem, užívaným šamany v Jižní Americe. Oznámil to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). O milost pro manžele Zemana požádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„S panem prezidentem Zemanem jsme projednali případ manželů Kordysových. Pan prezident mi sdělil, že mému návrhu na omilostnění obou vyhoví. Děkuji Miloši Zemanovi za moudré a lidské stanovisko,“ napsal ministr Blažek. Zeman tak udělí svou 22. a 23. milost. V druhém funkčním období jich bude celkem čtrnáct.

Olomoucký vrchní soud uložil manželům v polovině října osm let vězení za nelegální obchody s psychotropním nápojem podle starého receptu peruánských šamanů. Poslanec Michálek v dopisu poukázal na to, že trest neodpovídá společenské nebezpečnosti činnosti manželů. „Považuji trest osmi let vězení za provozování této činnosti, kterou nikomu neublížili, za zcela nepřiměřený. V zemi, kde korupčníci odcházejí od soudu v lepším případě s pokutou a pachatelé znásilnění často vyváznou s podmínkou, je tato nespravedlnost do očí bijící,“ uvedl Michálek.

Trojice si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Ayahuascu lze podle odborníků považovat za psychedelikum. Mění smyslové vnímání, vnímání času i myšlení a zesiluje emoční prožívání.