Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na velitelském shromáždění armády: Účast na zahraničních misích je nezastupitelná

Prezident Miloš Zeman se dnes společně s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) zúčastnil armádního velitelského shromáždění. Ve funkci náčelníka generálního štábu před velitele poprvé předstoupil generál Karel Řehka. Prezident Zeman jako nejvyšší velitel ozbrojených sil v projevu uvedl, že Česko je spoluzodpovědné za světovou bezpečnost.

„Netvrdím, že naše armáda má být výrazně expediční. Uznávám princip teritoriální obrany, ale pokud neseme spoluodpovědnost i jako členové NATO za světovou, a nikoli pouze vlastní bezpečnost, pak účast našich vojáků na těchto misích je nezastupitelná,“ řekl Zeman. Dodal, že jde o jeho poslední vystoupení na shromáždění ve funkci prezidenta.

Zeman přítomným velitelům zopakoval svou plnou podporu Ukrajině v boji s ruskou agresí. Zapomínat se ale podle něj nesmí ani na dalšího nepřítele, a to mezinárodní terorismus. „I v 21. století může náboženská nenávist vést k výrazným teroristickým konfliktům, kterým zatím bohužel nedokážeme dostatečně čelit, a jejichž význam a riziko si dokonce často ani příliš neuvědomujeme,“ varoval prezident.

Prezident také uvedl, že několik let za sebou doporučoval dozbrojení armády bezpilotními prostředky, tedy drony. Podle něj je vidět i na současné situaci na Ukrajině, že jsou účinné. Ocenil, že ministerstvo obrany chce koupit bojové drony Heron 1 z Izraele. Podle předběžných tržních konzultací budou stát 2,7 miliardy korun včetně DPH, řekla v srpnu ministryně obrany Jana Černochová (ODS).