Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman slavnostně otevřel Muzeum Řádu Bílého lva na Pražském hradě

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě zúčastnil slavnostního otevření Muzea Řádu Bílého lva. Návštěvníci zde kromě řádu, jehož inspirací byl francouzský Řád Čestné legie, najdou mnoho unikátních artefaktů. Například první vlajku republiky, která vlála nad Pražským hradem, sbírku dobových platidel od denáru z roku 948 až po stokorunu s Klementem Gottwaldem z roku 1989.
 
Jedním z rozměrově i významově největších exponátů výstavy je vlajka prezidenta Republiky československé užívaná v letech 1918–1939 Tomášem Garrigue Masarykem, Edvardem Benešem a Emilem Háchou. „Standarta presidentova jest bílá s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých…,“ zněl dobový popis. Vlajka vznikala z nadšení, jako tehdy nová republika. I za cenu složení s odstřižků různých látek, což je patrné právě v bílo-červeno-modrém okraji.
 
„Chtěl bych poděkovat jak panu kancléři Vratislavu Mynářovi, tak řediteli Správy Pražského hradu Janu Novákovi i všem dalším za vykonanou práci, jejíž výsledek dnes vidíme. S myšlenkou na muzeum Řádu Bílých lvů přišel v roce 1923 Guth-Jarkovský a uplynula poměrně velmi krátká doba necelých sta let, než se tato myšlenka realizovala,“ uvedl při zahájení výstavy prezident Zeman.
 
„Za komunistického režimu byl tento řád do jisté míry degradován, a když se podíváme na spektrum vyznamenaných, je to spíše patologické muzeum než cokoli jiného. Nicméně dnes je doba relativně normální, a proto můžeme jenom doufat, že jak moji předchůdci, tak moji nástupci vytvořili dohromady tradici, kdy Řád Bílého lva se uděluje za skutečné a veliké zásluhy,“ dodala hlava státu.
 
Výstava je přístupná od 23. listopadu, prohlídky zdarma a s průvodcem jsou možné ve stanovených termínech po předchozí rezervaci přes webové stránky Kanceláře prezidenta republiky.