Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo připustilo k prezidentské volbě devět kandidátů. Vypadl Janeček i Březina

Ministerstvo vnitra ukončilo registrační proces a zveřejnilo seznam kandidátů, kteří se mohou účastnit prezidentské volby v lednu příštího roku. Přes kontrolu se úspěšně dostali hlavní favorité Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. Kvůli velkému počtu chyb a neúplným údajům ministerstvo vyřadila 12 uchazečů, včetně miliardáře Karla Janečka, betonáře Tomáše Březiny nebo podnikatele Karla Diviše.
 
Z 21 přihlášených kandidátů splnilo podmínky jen devět z nich: Andrej Babiš (ANO), Jaroslav Bašta (SPD), Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima. Zbylým uchazečům se nepodařilo překročit hranici 50 tisíc občanů nebo potřebných podpisů zákonodárců.
 
Podnikatelé Tomáš Březina, Karel Diviš a Karel Janeček sice nasbírali dostatek podpisů, neuspěli ale při následné kontrole pracovníky ministerstva.
 
Karel Janeček odevzdal resortu 74 208 podpisů, ve dvou vzorcích ale pracovníci ministerstva zjistili chybovost přes 30 % a proto hlasy odečítali. Janečkovi tak do padesátitisícové hranice chyběly necelé dva tisíce podpisů. Ještě těsnější výsledek pak zaznamenal podnikatel Diviš, který odevzdal ministerstvu 61 438 podpisů. S asi devatenáctiprocentní chybovostí hranici nepřekonal o těsných 116 hlasů. Tomáši Březinovi uznalo ministerstvo z 64 758 odevzdaných podpisů necelých 46 tisíc.
 
Odmítnutí kandidáti se budou moci do poloviny příštího týdne odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Naopak Přijatí kandidáti budou mít ze zákona prostor ve vysílání České televize a Českého rozhlasu, a to v době od 28. prosince do 11. ledna. Každé z těchto veřejnoprávních médií musí pro jejich prezentaci vyčlenit dohromady pět hodin vysílacího času.