Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se na Slovensku zúčastní slavnostního předávání státních vyznamenání

Prezident Miloš Zeman se 1. ledna zúčastní na Slovensku slavnostního předávání státních vyznamenání. Stane se tak u příležitosti 30. výročí vzniku samostatného Slovenska. S největší pravděpodobností se bude jednat o poslední zahraniční cestu současné hlavy státu. Zeman sice mluvil ještě o cestě do Bělehradu, k té ale prezidentská kancelář mlčí.

Předávání slovenských státních vyznamenání bude mít letos podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka slavnostnější charakter, protože slovenská prezidentka Zuzana Čaputová u příležitosti 30. výročí pozvala i další představitele sousedních zemí.

Pro Zemana bude cesta do Bratislavy jednou z jeho posledních zahraničních cest ve funkci prezidenta. Podle Jindráka se ale ještě před koncem mandátu chystá rozlučková cesta na Slovensko, možné je i rozloučení s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Zeman také opakovaně řekl, že počítá s cestou do Bělehradu, kde by chtěl otevřít Český dům. Za jeho obnovení se přimlouval Zeman opakovaně, s Vučićem o něm mluvil například při své návštěvě v Srbsku 2019. Původní Český dům v Bělehradě v 60. letech zkonfiskovala Jugoslávie. Jeho stavbu zaplatila ve dvacátých letech 20. století česká krajanská komunita.