Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se na Pražském hradě setkal s veterány druhé světové války

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal se šesti veterány druhé světové války z Domova Vlčí mák, který funguje v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a stará se o veterány a jejich manželky a vdovy. Prezident pěti ženám a jednomu muži poděkoval za statečnost a nasazení. Dodal, že je povinností státu, aby všem veteránům zajistil maximální možnou péči.

Prezident si se všemi veterány potřásl rukou a dámám předal kytice. Následně k nim krátce promluvil. Po skončení setkání čekala reprezentační prohlídka Hradu. Zeman od nich obdržel ručně vyrobenou keramickou vánoční kouli ozdobenou vlčími máky, kterou si prezident podle svých slov pověsí na vánoční stromek v Lánech.

„Prostudoval jsem si vaše životopisy a chtěl bych vám vyjádřit úctu a obdiv k vašemu životnímu příběhu. Pomáhali jste lidem, pomáhali jste vlasti, a to může říci jenom málokdo. Lépe řečeno, říci to může, ale ne vždy to prokáže svými činy,“ řekl Zeman veteránům. „Takže místo frází vám chci říci, že pokládám za samozřejmou a milou povinnost, aby všichni veteráni měli zabezpečenou takovou péči, jakou si zaslouží, to znamená péči maximální,“ dodal prezident.

Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral poděkoval personálu, který se v Domově Vlčí mák o veterány stará. Za ten promluvila vrchní sestra a vedoucí domova Jana Zoufalá. “Společně s veterány a našimi zaměstnanci děkujeme za tu možnost navštívit tyto krásné prostory,” řekla s tím, že řada klientů domova se nemohla ze zdravotních či jiných důvodů akce zúčastnit.