Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První dáma Ivana Zemanová se zúčastnila otevření Zámeckého kopce v Náchodě

Manželka prezidenta republiky, první dáma Ivana Zemanová, se v Náchodě zúčastnila slavnostního otevření revitalizovaného Zámeckého kopce. Program začínal na městském úřadě v Náchodě, kde všechny přivítal starosta města a bývalá známá tvář ČSSD Jan Birke. Odtud se všichni vydali na zámek.

Stavbaři z firmy Gardenline na kopci pod renesančním náchodským zámkem zajistili svahy, obnovili cesty a zeleň, postavili nové lávky a schodiště a kopec odvodnili. Zámek se tak pro návštěvníky a obyvatele města opět propojil s centrem dvacetitisícového Náchoda. Stavba začala v létě roku 2020 po předchozích šesti letech příprav. Jedná se o jednu z největších letos dokončených investic Národního památkového ústavu a o největší investici státu do památek na východě Čech.

„Občané města i turisté mají možnost procházky a odpočinku u centra města, přímo u zámku. Mohou si prohlédnout i středověké opevnění, což je skutečně rarita,“ řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Kadlec.

Náchodský starosta Jan Birke (ČSSD) označil obnovu kopce za splnění snu Náchodských. Město se podle něj bude významně podílet na budoucí údržbě kopce, v rozpočtu na rok 2023 vyčlení 3,5 milionu korun. „Pokud bychom se o kopec nestarali, příroda nám jej za pět let zase vezme. Spolupráci s památkáři na údržbě si ještě upřesníme,“ řekl Birke.