Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal osm zákonů, mimo jiné i opatření proti cizincům za protiprávní jednání

 
Prezident Miloš Zeman svým podpisem stvrdil celkem osm nových zákonů, kromě dalších také podepsal zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustí závažných protiprávních jednání. Stát jim bude moci například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území či zmrazit majetek.
 
Přijetí zákona o opatřeních proti cizincům souvisí s ruskou agresí proti Ukrajině, umožní zavést restrikce také proti organizacím a režimům, které porušují lidská práva nebo používají teroristické metody a kybernetické útoky. O zařazení na sankční seznam bude rozhodovat vláda na návrh ministerstva zahraničí. Zákon umožní využívat i jiné postihy než ty, které jsou uvedeny na sankčním seznamu EU.
 
Mezi další zákona patří například novela předpisů o civilním letectví, která nastavuje přísnější pravidla pro používání bezpilotních letadel tak, aby odpovídala unijním předpisům. Piloti těchto letounů budou potřebovat osvědčení, které získají po absolvování výuky a zkoušek. Regulace se týká především provozovatelů dronů.
 
Další novela umožní v lednu 2023 volit nového prezidenta i lidem, kteří se kvůli koronaviru nachází v karanténě nebo v izolaci. Budou mít možnost hlasovat z auta na zvláštních stanovištích či do speciálních přenosných schránek. Stanoviště pro hlasování bude podle zákona nejméně jedno na každý okres, v Praze jich má být nejméně pět. Voliči v karanténě či izolaci kvůli nemoci covid-19 měli podobnou možnost hlasování během koronavirové epidemie v senátních a krajských volbách před dvěma lety a loni při sněmovních volbách.